Arcrete Elastomerik Beton

Arcrete elastomerik beton hızlı yerleşen, düşük akışkanlıga sahip, su geçirmez, neme dayanıklı ve uzun ömürlü bir ürün olup üç bileşenli poliüretan esaslı %100 elastomerik katı betondur. Özellikle şehir içinde trafigin yogun oldugu yerlerde çok kısa zamanda genleşme derzinin tamiri ve trafige açılması gereken yerlerde kullanılır. Ürün; reçine, sertleştirici ve agrega olmak üzere üç ana bileşenden oluşmaktadır. Karışım, ürünlerin üzerinde belirtilen oranlara uygun olarak hazırlanmalıdır.
Arcrete özellikle genleşme derzlerinin kenar kısımlarının tamiri ve dolgusunda kullanılan çok hızlı priz alan üstün özellikli bir poliüretan elastomerik betondur. Yüksek yapışma özelligi sayesinde genleşme derzinin metal kısımları ile beton köprü yüzeyi arasında elastik bir baglantı saglanmaktadır.
Bu ürün genleşme derzlerinin kenar betonunda, bozulmuş eski genleşme derzlerinin sökülmesinde, tamir ve montaj işlerinde esnek baglantı betonu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca havalimanı pistleri gibi hızlı tamir edilmesi gereken yüzeylerin onarım işlerinde kullanılmaktadır.

Ürün Özellikleri;

  • Birçok yapı malzemesi ile çok iyi yapışma özelligine sahiptir.
  • Kimyasallara, UV, donma-çözülmeye, ısı şoklarına, darbeye ve neme karşı yüksek mukavemete sahiptir.
  • Esneme kabiliyeti yüksek ve elastiktir.
  • Karıştırılması kolaydır ve priz süresi kısadır.
  • Asfalt ile uyumu çok iyidir.
  • Yüksek kaliteli ve ekonomiktir.

Uygulama yüzeyi temiz ve %10’dan daha az nemli olacak şekilde kuru olmalıdır. Yüzeyde yabancı maddeler, tuz, yag, çeşitli kimyasallar bulunmamalıdır. Arcrete, taşıyıcı elamanlar üzerine (betonarme plak ya da çelik yüzey) uygulanmalıdır. Bu işlemden önce arcrete ile temas edecek bölgelere astar uygulanmalıdır. Astar, elastomerik betonun asfalta, çelige ve beton ile daha iyi aderans yapmasını saglar ve yüksek sıcaklıga karşı daha dirençli duruma getirmektedir. Bu malzemenin sertleşme süresi sıcaklıga baglıdır. Hava sıcaklıgı ne kadar yüksek ise o kadar hızlı sertleşmektedir. Uygulama yapıldıktan sonra kürleme uygulanmalıdır. En düük uygulama sıcaklıgı 7 C’dir.

Arcrete uygulamasından sonra yolun trafige açılma süresi;

  • 7 C - 18 C arası 3-5,5 saat arası
  • 18 C - 25 C arası 2-3,5 saat arası
  • 25 C - 35 C arası 1-2,5 saat arası
loading