Demiryolu Tipi Genleşme Derzi

Arfen’in geliştirdigi bu tip genleşme derzleri demiryollarında kullanılmaktadır. Genleşme derzi, yapısal olarak tek açıklıklı çelik genleşme derzi ile benzerdir. Ürün çelik kenar profilleri ve geçirimsizligi saglamak için kauçuk contadan olumaktadır. Ek olarak, derz boşlugu çakıl veya yabancı madde girişini önlemek için bir kapak (balast) ile kapatılmıştır. Ayrıca istenildigi takdirde daha yüksek hareket kapasitesi (>±50 mm) ihtiyacı olan projelere özel olarak üretim yapılmaktadır.
Karayolu tipi tek açıklıklı çelik genleşme derzlerinde oldugu gibi demiryolu genleşme derzlerimiz ISO 9001 kalite standartlarında, DIN 1072 ve AASHTO göre tasarlanmış olup, imalatta kullanılan ankraj elemanları EN 10025 standartına uygun ve kauçuk su geçirimsizlik contası EN standartlarına uygun olarak üretilmektedir.
Arfen olarak demiryollarında kullanılmak üzere geliştirdigimiz birkaç tip genleşme derzimiz bulunmaktadır.

Arfen, araçlar genleşme derzinin üzerinden geçerken ortaya çıkan gürültüyü azaltmak için ses izolasyonlu genleşme derzi modelini geliştirmiştir. Bu modelde sinüs plakalar kullanılarak trafik gürültüsünün önemli ölçüde azaltılması hedeflenmiştir. Araç tekerlekleri, sinüs plakalı genleşme derzlerinin üzerinden geçerken boşluga düşmez ve böylece tekerlegin çarpma gürültüsü oluşmaz. Bu modelimizdeki sinüs plakaları müşterinin istegine göre kaynaklı veya civatalı olacak şekilde üretilmektedir.

loading