Döşeme Büzülme ve Genleşme Derzleri (Slab Joints)

DÖŞEME BÜZÜLME VE GENLEŞME DERZLERİ

Arfen Endüstriyel zemin genleşme derzleri, endüstriyel döşemelerde kolayca uygulanabilen, kontrolsüz çatlak oluşumunu minimize eden, ağır yüklere dayanıklı plak betonlarının kullanım ömrünü uzatan çelik genleşme derzleridir. Standart olarak çelik yüzey, sıcak daldırma galvaniz ve paslanmaz çelik (SS 304 grade) olarak üretilirler. Süt asitleri gibi agresif çözeltilere maruz zeminlerde 316 kalite paslanmaz çelik alternatifli de üretilebilir.

Düşey yönde hareketi, yük transfer plakaları ile minimize edilmiş yatay ve boyuna yönde ise  ± 20 mm ye kadar hareket kapasitesine sahip rötre kontrol derzleridir. Büzülme kontrol derzleri rastgele oluşabilecek çatlakları engellemek üzere plak betonlarına yerleştirilirler.

Derzlerin uzun süreli kullanımı ve yüksek performans sağlanabilmesi için yük transferinin sağlıklı bir şekilde yapılması ve derzin her iki tarafının aynı seviyede kalmasına özen gösterilmelidir. Araç trafiği için bunu sağlamanın iki yolu vardır. Derzlerin uygun mastik tarzı malzemelerle doldurulması ve köşelerin çelik plakalar ile kuvvetlendirilmesi gerekir. 

Büyük plak döşeme alanlarında derzin kesilmesi gereken yerlerde derzin kenarlarını korumak için derzin her iki tarafında sırt sırta çelik lamalar kullanılmalıdır. Bu iki lama aynı zamanda plak betonunun seviyesini belirler. Eğer derz boşluğu 9 mm civarında oluşursa elastomerik mastikler ile derz doldurulur. Eğer 9 mm den büyük bir açılma meydana gelirse yarı rijit epoksi esaslı yada poliürea esaslı bir derz dolgusu ile derzler doldurulur.

loading