Küresel Mesnetler

Küresel mesnetler düşey yükleri, yatay yükleri boyuna ve enine hareketleri ve dönmeleri karşılayacak şekilde projelendirilirler. Çelik, betonarme, karayolu ve demir yolu köprülerinde kullanılırlar. Mesnetler çelik ile PTFE yüzeyin birleşimi ile hareketlere ve dönmelere imkan tanırlar. İç mesnet çeliğinin bir yüzü küresel olarak işlenerek yatay dönme ihtiyacına cevap verirken küresel kısmın üst düz kısmı yatay hareketlere izin verir. Mesnetler sabit, bir yönde hareketli veya her doğrultuda hareketli olarak düşey yükleri, yatay yükleri deplasmanları ve dönmeleri karşılarlar. 
Küresel mesnetler EN1337-7’ye uygun olarak üretilmektedirler. Ancak müşteri talebine göre başka standartlarda da uygun üretim yapılabilmektedir. 

Küresel mesnetler aşağıdaki ihtiyaçları karşılarlar: 

  1. Kalıcı ve rastgele gelen düşey yükleri aktarırlar, küresel mesnetler ile 500’den başlayıp 100000kN’a kadar geniş yelpazedeki düşey yükleri karşılanabilir.
  2. Proje yatay yüklerini pratikte sınırsız olarak aktarırlar. 
  3. Küresel mafsal vasıtası ile dönmeye izin verir. Standart proje dönmelerini (±0.02 rad) kolayca artırılarak yapının dönme ihtiyaçları karşılanır.
  4. Bu tip mesnetler sınırsız yatay deplasmana izin verir. 
  5. Betonarme köprü, çelik yapı ve binalar gibi her türlü yapıya uygundur. 
  6. Küresel mesnetler uzun ömürlü ve bakım gerektirmezler. 
loading