Modüler Genleşme Derzleri

Modüler genleşme derzi (çoklu genleşme derzi) 80 mm’den daha büyük hareket saglamak amacıyla çoklu parçalardan oluşmaktadır. Köprülerde enine yönde kullanılmak üzere 160 mm, 240 mm, 320 mm, 400 mm, 480 mm, 560 mm, 640, 720, 800 vb. gibi 80’in katları olarak devam eden yatay hareket kapasitelerine sahip, taşıyıcı aksamı yapıya etriyeler ile baglanan ve sızdırmazlıgı saglamak amacı ile kauçuk şerit conta elemanı kullanılan genleşme derzi sistemleridir. Modüler genleşme derzleri gerekli hareket kapasitesi ve uygulama alanları göz önüne alınarak tasarlanır. Bu tip genleşme derzleri bir köprüde meydana gelecek hareketlerin tek açıklıklı derzin kapasitesini aştıgı durumlarda kullanılmaktadır.

Çelik profillerin içine mekanik olarak tutturulmuş kauçuk conta ile sızdırmazlık saglanır. Böylece su ve kimyasalların altyapı ve üst yapıya zarar vermesi engellenir. Ayrıca çelik elemanlar korozyona karşı dayanıklıdır ve yüksek yorulma dayanımına sahiptir. Etrafa az gürültü yayarlar.
Her bir genleşme derzimizin ISO 9001 kalite standartlarında, DIN 1072 ve AASHTO H30-S24 yük standartları esas alınarak statik hesapları yapılmaktadır. Ayrıca kullanılan çelik ve kauçuk malzeme EN standartlarına uygun olarak üretilmektedir.

 

 

loading