Parmak (Finger) Tipi Genleşme Derzleri

Parmak (finger) tip köprü genleşme derzi genellikle çelik kenar profiline yüksek kaliteli civata ile ankrajlanmış kalın çelik parmak plakalardan oluşmaktadır. Birbirine geçmeli parmak plakalardan oluşan sistem yüzeyinde aşınma ve hasar oluşma olasılığı çok düşüktür. Bunun sonucu olarak bakım gideri azdır.

Sistemdeki çelik parmak plakalar kullanıldığından genleşme derzinde oluşabilecek hasarlar çok sınırlıdır ve genleşme derzi uzun kullanım ömrüne sahiptir. Bunun en önemli sebebi; parmak plakalar sürekli olduğundan araçların genleşme derzinin üzerinden geçtiği sıradaki darbe (çarpma) etkisi çok azdır. Böylece genleşme derzi üzerinden geçiş sırasında oluşacak ses azaltılmakta ve konforlu bir geçiş sağlanmaktadır.

Genleşme derzinin altına geçirimsizliğini sağlamak amacı ile kauçuk conta yerleştirilmektedir. Kullanılan contalar su, tuz  ve diğer kimyasal maddelere karşı dayanıklı olduğundan dışarıdan dışarıdan gelebilecek maddelerin altyapı ve üstpıya zarar verebileceği zararlar engellenmektedir.

Parmak köprü genleşme derzleri her tip köprüye uygulanabilir. İstenilen genleşme değerine uygun olarak farklı hareket kapasitesine sahip modeller üretilmektedir. 

 

loading