Pot (Çanak) Mesnetler

Pot mesnetler düşey yükleri, yatay yükleri, boyuna ve enine hareketleri ve dönme kombinasyonlarını taşımak için tasarlanmıştır. Bu tip mesnetler 50.000 KN gibi çok yüksek yükleri taşıyabilmektedir. Doğal kauçuk tampon tamamen çelik çanak içine yerleştirilir. Yüksek basınç altında kauçuk bir sıvı gibi davranır. Kauçuğun elastikiyeti yatay eksende pistona eğik harekete (dönme) izin verir. Mesnet tipinin sabit, yönlendirilmiş kayıcı ya da serbest kayıcı olmasına bağlı olarak, çanak (pot) mesnet dikey yükler ve buna karşılık gelen yatay kuvvetlere bağlı olarak uzunlamasına ya da enine yönde harekete uygundur. 

Sabit tip, Bu mesnetler bir pot/piston grubunun içinde bir elastomerik disk kapsüllü ve bir anti - ekstrüzyon kapatma cihazından oluşmaktadır. Yük altında bu kapatılmış elastomerik disk, çanakların birbirlerine göre dönmesini sağlayan bir sıkıştırılamaz sıvı gibi işlev görür. Yapı hareketleri yatay olarak sınırlandırılmış iken bu mesnetler, herhangi bi yönde dönüşü sağlar. Çanak (pot) ve piston parçalarının işlevi köprü gövde yapısına mesneti sabitlemek ve korumak içindir.


Serbest kayıcı tip, Sabit tipten farklı olarak, bu çok yönlü mesnetlere kaydırmayı sağlamak için PTFE levhaya temas eden paslanmaz östenitik levha ile donatılmışlardır.


Yönlendirilmiş kayıcı tip, Yönlendirilmiş kayıcı mesnetler serbest kayıcı mesnet ile yapı olarak aynıdır ancak aynı zamanda sınırlandırmak için bir tane ya da daha fazla kılavuz ile donatılmıştır. 

 

loading