Tek Açıklı Çelik Genleşme Derzi

Arfen tek açıklıklı çelik genleşme derzleri; köprülerde enine yönde kullanılan, 80 mm veya 100 mm toplam hareket kapasitesine sahip, taşıyıcı aksamı yapıya etriyeler ile baglanan ve su geçirmezlik için kauçuk şerit conta elemanı kullanılan derz sistemidir. Bu sistemdeki çelik profiller ekstrüzyon profilden oluşmaktadır.
Genleşme derzlerimiz ISO 9001 kalite standartlarında, DIN 1072 ve AASHTO H30-S24 yük standartlarına göre tasarlanmış olup, imalatta kullanılan ankraj elemanları EN 10025 standartına uygun ve kauçuk su geçirimsizlik contası EN standartlarına uygun olarak üretilmektedir.
Köprü genleşme derz elemanları proje detaylarına göre özel olarak üretilirler. Genleme derzi tek parça ya da idarenin onaylayacagı boyda iki parçadan oluşacak şekilde imal edilmektedirler. Genleşme derzi ek yeri taşıt yolu dışında olacak zorunlu hallerde taşıt trafigi etkisinin en az oldugu kesimde bulunacaktır. Korozyona karşı çelik profiller yüzey temizligi saglanacak şekilde SA2 1/2 kalitesinde kumlama işlemi sonrası beklenmeden astar boyaları atılmış olacaktır. En az 80 mikrop çinko esaslı astar ve üstüne en az 100 mikron klor kauçuk veya epoksi esaslı boya ile paslanma ve dış etkilere karşı kaplanacaktır.

Genleşme derzi tertibatında kullanılacak tüm kauçuk (NR-CR) elemanlar ilgili EN ve/veya DIN ve TSE normlarına uygun üretilmektedirler. Derz sisteminin su geçirmezligi tek parça halinde uygun conta elemanı ile saglanmaktadır. Conta elemanı bütün bir profil boyunca devam eden yuva içerisine birebir oturacak şekilde imal edilmektedir. Yüzey sularının aşagıya akması veya sızmasını kesinlikle engelleyecek şekilde, gerektiginde (bakım, onarım, degiştirme) yerinden çıkarılabilir nitelikte, dinamik hareketler (trafik, sismik hareketler) nedeniyle yırtılmayacak, kopmayacak, yerlerinden çıkmayacak ve araç tekerlek yüzeyleri ile temas etmeyecek şekilde planlanıp imal edilmektedirler.

loading